Jaki garaż wybrać: murowany, drewniany czy blaszany otynkowany

Podstawową funkcją garaży jest ochrona. Ich konstrukcje powstają po to, aby umożliwić właścicielom pojazdów zabezpieczenie samochodów, motocykli, kładów, itp. przed szkodliwym oddziaływaniem na nie warunków pogodowych. Deszcz, śnieg, ale też długotrwała ekspozycja na słońce nie wpływają korzystnie na stan techniczny. Dzięki garażom karoseria jest w mniejszym stopniu narażona na korozję, ale też szereg podzespołów w aucie jest optymalnie chroniony przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi. Decydując się na posadowienie na własnej działce takiego obiektu stanąć trzeba przed kolejną decyzją – jaki wybrać: murowany, drewniany czy blaszany otynkowany?

Garaż blaszany otynkowany

Ustawienie konstrukcji blaszanej wymaga przede wszystkim odpowiedniego przygotowania podłoża: płyty betonowej, fundamentu wieńcowego lub punktowego. Producent przekazuje zalecenia dotyczące wytrzymałości podłoża a inwestor we własnym zakresie dokonuje przygotowania terenu. Dużym atutem takiego rozwiązania jest możliwość ustawienia konstrukcji w ciągu jednego dnia. Jednocześnie jest to wybór ekonomiczny, który nie zrujnuje portfela i zapewni optymalną ochronę pojazdu.

Garaż murowany

Jest zdecydowanie najdroższym rozwiązaniem, a w zależności od planowanych wymiarów może wymagać uzyskania pozwolenia na budowę. Ponadto zbudowanie takiego obiektu zajmuje więcej czasu niż ustawienie konstrukcji blaszanej czy drewnianej. Z drugiej strony jest to rozwiązanie najtrwalsze, najskuteczniej chroniące przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Ponadto można zgrać ją w zakresie wyglądu niemal dokładnie z formą architektoniczną i kolorystyką domu.

Garaż drewniany

Z reguły tego rodzaju konstrukcje powstają na bazie iglastych gatunków drewna jak sosna lub świerk, które dobrze znoszą warunki atmosferyczne. Dodatkowo ściany z tego naturalnego materiału budowalnego są impregnowane, aby zwiększyć odporność na wilgoć, promienie słoneczne, itp. Nie są najtańszym rozwiązaniem, ale też ich postawienie trwa krócej niż obiektu murowanego.

Jaki garaż wybrać