W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wymagania przepisów prawa, które mogą determinować wielkość konstrukcji. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, garaż powinien mieć co najmniej 2,2 m wysokości w świetle konstrukcji i do spodu przewodów oraz urządzeń instalacyjnych 2 m. Ponadto musi uwzględniać wjazdy bądź wrota garażowe co najmniej o szerokości 2,3 m i wysokości 2 m w świetle. Mając to na względzie należy także odpowiednio dobrać parametry pod kątem indywidualnych preferencji i sposobu użytkowania – warto bowiem rozważyć czy w garażu będzie przechowywany tylko samochód, czy także motocykl.

Praktyczne wskazówki

Należy postępować według poniższego schematu, aby zapewnić odpowiednie wymiary obiektu. Wobec tego zalecane jest dokonanie pomiarów długości pojazdu (z uwzględnieniem haka holowniczego), szerokości pojazdu (z uwzględnieniem lusterek oraz przy otwartych drzwiach z obu stron auta), wysokości samochodu.

Proponujemy następujące rozwiązania dostępne w naszym asortymencie:

  • Najmniejszy wariant obiektu przez nas proponowanego ma długość 5020 mm i szerokość 2900 mm. Takie wymiary pozwalają na swobodne zaparkowanie przy ścianie pojazdu o niedużych gabarytach. Ten wariant jest ekonomiczną propozycją, a przy tym umożliwia w pełni funkcjonalne użytkowanie przestrzeni.
  • Większym rozwiązaniem, które proponujemy naszym klientom jest garaż o standardowym układzie. Pozwala na swobodne otwieranie drzwi auta po obu stronach. Oferowana przez nas konstrukcja ma wymiary o długości 5020 mm i min. 3500 mm szerokości. Aby zapewnić kierowcy oraz pasażerowi bezproblemowe otwierane drzwi auta, należy doliczyć co najmniej 1m do szerokości auta.
  • Trzecim proponowanym przez nas wariantem wymiarowym jest oferta, która gwarantuje swobodne obejście pojazdu dookoła i pozwala bez trudności otwierać drzwi po obydwu stronach auta. Aby osiągnąć ten efekt polecamy dodać minimum po 1 metr do całkowitej długości i szerokości auta.
  • Przygotowaliśmy również propozycję dla osób, które chcą wykorzystać garaż również do parkowania swoich jednośladów. Wystarczy do długości i szerokości auta dodać po 2 metry, aby uzyskać przestrzeń umożliwiającą także zaparkowanie motocyklu.

 

Najmniejszy garaż z naszej oferty długości 5020 mm i szerokości 2900 mm pozwala na swobodne parkowanie samochodu osobowego o małych gabarytach.
W garażu o szer. min. 3500 mm wysiądziemy z samochodu z obydwu stron. W zależności od gabarytów samochodu należy do jego
szerokości doliczyć co najmniej 1 metr.
Aby móc swobodnie parkować samochód w Twoim nowym garażu proponujemy do jego długości dodać min. 1 metr. Mierząc długość samochodu pamiętaj o haku holowniczym.
Jeżeli Twój garaż ma służyć do parkowania samochodu i pełnić też rolę pomieszczenia gospodarczego, to do długości lub szerokości samochodu należałoby doliczyć min. 2 metry.
Jaki wymiar?